מה הקשר בין שקספיר ור' נחמן?"


קצת על "תיאטרון מדרש"-
זהו ז'אנר ייחודי, המחפש ויוצר את עצמו כל פעם מחדש, בחיבור בין שפת התיאטרון ובין שפת המדרש, בין המקורות היהודים ובין הנגיעות האישיות של המשתתפים.
אלו תחומים שהיו מנותקים אחד מהשני במשך דורות, אך דווקא השילוב ביניהם טומן בחובו העצמה רבה, על ידי החוויה היצירתית, הפתיחות והאינטראקציה של השחקן עם הטקסט מהמקורות, עם הגוף, השכל, הרגש והחלל שהוא נמצא בו.

בבסיס הז'אנר מונח לימוד בחברותא, פרשנות של טקסטים ממקורות יהודיים שונים (תנ"ך, מדרשי חז"ל, פרשנים בימינו ועוד...) והחיפוש כיצד לבטא את הנרטיב שהטקסט סיפר, או את המהות שהוא עורר בנו במשחק, בקול ובתנועה, תוך כדי חיבור לעולם האישי של כל אחד מאיתנו.

אפשרויות לסדנאות:

1. סדנא חד- פעמית :
שלב א: תרגילי הכרות, בשילוב טקסטים מהתנ"ך. הסבר קצר על הסדנא, ומה באמת הקשר בין שקספיר ור' נחמן.
שלב ב: "חברותא"- לימוד מקורות מגוונים, בנושא מסוים (מתאים לכל אירוע).
בחברותא קוראים את הטקסטים, מנסים להבין אותם ואת המחבר והתקופה שלו. מנסים לתת להם פרשנות,לנתח אותם, למצוא הקשרים ולמצוא את המהות שלהם, עם מודעות לקליטת מה שהטקסטים מעוררים בנו (במחשבה, ברגש, בזיכרון).
שלב ג: על ידי דמיון מודרך, כתיבה, תרגילי תיאטרון, ואימפרוביזציה שונים, ננסה לבטא את הלימוד ואת החוויה האישית בכלים אומנותיים (תנועה, צליל וקול, משחק ועוד...).

2. סדנאות למעגלי- השנה :
כל חודש (או חודשים נבחרים) הקבוצה תיפגש לסדנת "תיאטרון מדרש", כאשר המהות הרוחנית של אותו חודש יונח בבסיס הלימוד החוויתי. כלומר, דרך שפת תיאטרון המדרש, נתחבר לנקודה היהודית ונבדוק את ה"עבודה" הרוחנית- יהודית שלנו, דרך מעגלי השנה.

3. תוכנית שנתית : מפגש שבועי
חלק א: הכרות ראשונית של הקבוצה עם הז'אנר, וגיבוש הקבוצה.
חלק ב: לימוד חוויתי של היסודות הבסיסיים בתיאטרון, במחול, בכתיבה ושילובם עם שפת המדרש והחברותא.
חלק ג: תהליך של חיפוש יצירתי ולימוד חוויתי מעמיק, לפי שפת הז'אנר, לנושאים נבחרים מהמאגר (לדוגמא: מידות, סיפורים תנכיים, שבת ועוד...).
חלק ד: לאחר ההתנסות החופשית בחלק ג' עוברים לתהליך מובנה של הכנת מופע "תיאטרון מדרש". כלומר, נותנים "גוף", מבנה ברור, לרעיון- ל"רוח". יהיה בו שילוב של טקסטים יהודיים, עם טקסטים דרמטיים וטקסטים אישיים.
חלק ה: סיכום, והעלאת המופע לפני קהל.

להתבשם בקסמיו של שקספיר ולנדוד איתו במשעולי מחזותיו,
למצוא ידיד נפש נאמן, ר' נחמן, ואיתו להתקרב לאוצרות ארון הספרים היהודי,
וב"ריק" שבין המילים למצוא את עצמי.
(מ', סטודנטית מקבוצת תיאטרון מדרש, אוניברסיטת תל אביב, 2006)