זהו ז'אנר ייחודי, המחפש ויוצר את עצמו כל פעם מחדש, בחיבור בין שפת המחול ובין שפת המדרש, בין המקורות היהודים ובין הנגיעות האישיות של המשתתפים. השילוב בין השפות השונות טומן בחובו העצמה רבה, על ידי החוויה היצירתית, הפתיחות והאינטראקציה של הרקדן עם הטקסט מהמקורות, עם הגוף, השכל, הרגש והחלל שהוא נמצא בו.

בבסיס הז'אנר מונח לימוד בחברותא, פרשנות של טקסטים ממקורות יהודיים שונים (תנ"ך, מדרשי חז"ל, פרשנים בימינו ועוד...) והחיפוש כיצד לבטא את הנרטיב שהטקסט סיפר, או את המהות שהוא עורר בנו בתנועה, תוך כדי חיבור לעולם האישי של כל אחד מאיתנו.

אפשרויות לסדנאות:

1. סדנא חד- פעמית :
שלב א: תרגילי הכרות, בשילוב טקסטים מהתנ"ך. הסבר קצר על הסדנא.
שלב ב: "חברותא"- לימוד מקורות מגוונים, בנושא מסוים (מתאים לכל אירוע).
בחברותא קוראים את הטקסטים, מנסים להבין אותם ואת המחבר והתקופה שלו. מנסים לתת להם פרשנות,לנתח אותם, למצוא הקשרים ולמצוא את המהות שלהם, עם מודעות לקליטת מה שהטקסטים מעוררים בנו (במחשבה, ברגש, בזיכרון).
שלב ג: על ידי דמיון מודרך, כתיבה, תרגילי תיאטרון ומחול, תנועה ואימפרוביזציה, ננסה לבטא את הלימוד ואת החוויה האישית בכלים אומנותיים (תנועה, צליל וקול, משחק ועוד...).

2. סדנאות למעגלי- השנה :
כל חודש (או חודשים נבחרים) הקבוצה תיפגש לסדנת "מחול מדרש", כאשר המהות הרוחנית של אותו חודש יונח בבסיס הלימוד החוויתי. כלומר, דרך שפת המחול מדרש, נתחבר לנקודה היהודית ונבדוק את ה"עבודה" הרוחנית- יהודית שלנו, דרך מעגלי השנה.

3. תוכנית שנתית : מפגש שבועי
חלק א: הכרות ראשונית של הקבוצה עם הז'אנר, וגיבוש הקבוצה.
חלק ב: לימוד חוויתי של היסודות הבסיסיים בתיאטרון, במחול, בכתיבה ושילובם עם שפת המדרש והחברותא.
חלק ג: תהליך של חיפוש יצירתי ולימוד חוויתי מעמיק, לפי שפת הז'אנר, לנושאים נבחרים מהמאגר (לדוגמא: מידות, סיפורים תנכיים, שבת ועוד...).
חלק ד: לאחר ההתנסות החופשית בחלק ג' עוברים לתהליך מובנה של הכנת מופע "מחול מדרש". כלומר, נותנים "גוף", מבנה ברור, לרעיון- ל"רוח". יהיה בו שילוב של טקסטים יהודיים, עם טקסטים דרמטיים וטקסטים אישיים.
חלק ה: סיכום, והעלאת המופע לפני קהל.